Украинская Баннерная Сеть
Орендні ставки в БЦ падають, як і прогнозувалося...

Офісна нерухомість: ставки знижено

Віталіна ГОНЧАР
Хрещатик №21, 14 лютого 2013
Столичний ринок офісної нерухомості минулого року перенаситився об’єктами пропозиції. Тепер свої правила диктують орендарі - вартість приміщень знизилася, а компанії пропонують більше сервісів для клієнтів. Разом з тим, цього року у Києві заявлено до відкриття ще дев’ять бізнес-центрів.
Орендарі зацікавлені у високій технологічності та екологічності винайманих приміщень
Столичний ринок офісної нерухомості минулого року перенаситився об’єктами пропозиції. Тепер свої правила диктують орендарі - вартість приміщень знизилася, а компанії пропонують більше сервісів для клієнтів. Разом з тим, цього року у Києві заявлено до відкриття ще дев’ять бізнес-центрів.

За даними компанії "UTG", за 2012 рік в експлуатацію у столиці було введено 190 тис. кв. м офісних площ. Експерти зазначають, що за рік київський ринок може освоїти лише 90 тис. кв. м. Отже, в минулому році нові комерційні площі склали практично дворічний запас. "Враховуючи ще й неосвоєну пропозицію, що існувала до 2012 року, сегмент офісної нерухомості на даний момент є одним з найбільш перенасичених",- зазначив "Хрещатику" партнер компанії "UTG" Віталій Бойко.

Таким чином, середньоринковий рівень вакантності зріс до 14,5 %, що в абсолютному вираженні становить понад 200 тис. кв. м вільних площ. Обсяг нової пропозиції чинить суттєвий тиск на орендне ціноутворення - річне зниження ставок склало 7-10 % залежно від класу і локації бізнес-центру. В першому півріччі минулого року динаміка орендних ставок залишалася стабільною - цінові показники зберігалися на рівні 2011 р. Однак під впливом великого обсягу нових офісних приміщень, що з’явилися у січні-червні, орендні ставки в другому півріччі почали знижуватись. Цікаво, що офіційно їхня вартість в основному залишалась на рівні попереднього періоду, але при укладенні реальних угод дисконт досягав 5-20 %. У грудні минулого року орендні ставки на офіси класу "А" перебували в діапазоні 28-40 $ за кв. м на місяць і 16-32$ - на офіси класу "B".

Частка нових компаній, які починають свою діяльність в Україні, в структурі попиту залишається незначною. Зменшуються тенденції масових переїздів компаній з некласифікованих об"єктів в якісні бізнес-центри. Водночас столичний ринок офісної нерухомості демонструє розвиток, про що свідчить будівництво нових споруд, заявлених до реалізації у 2013-2014 рр. Йдеться, зокрема, про БЦ "Сенатор", "Мега Сіті", "Горизонт Поділ" та інші.

За прогнозами експертів, у середньостроковій перспективі подальші темпи девелопменту офісної нерухомості у Києві будуть сповільнюватися. Це пов’язано з тим, що обсяги попиту та умови проектного фінансування істотно знижують інвестиційну привабливість об’єктів. Також цього року можлива корекція орендних ставок у бік зниження з подальшою стабілізацією. Введення в експлуатацію великих центрів спричинить конкуренцію між менш успішними проектами в боротьбі за орендаря. Це також потягне за собою зниження орендних ставок і експлуатаційних витрат, більш гнучкі умови укладання угод, надання інших бонусів. Але успішні проекти з професійною концепцією збережуть свої позиції на ринку.

"Значних змін в динаміці попиту офісних площ в найближчій перспективі не передбачається. Обсяг поглинання залишиться на рівні попереднього періоду. Тенденції, що намітилися на ринку в минулому році, будуть актуальними і цьогоріч. А саме - децентралізація попиту, поглинання площ за рахунок міграції компаній, високий попит на офісні приміщення до 150 кв. м",- прокоментували "Хрещатику" в компанії "UTG".

Генеральний директор "Midland Development" Олена Шуляк переконана - якщо прислухатися до орендаря і виконувати його вимоги, які не призведуть до великих витрат, але дадуть збільшення ефективності бізнес-простору, то успішним може стати будь-який комерційний проект. За оцінками експерта, орендарі в даний час зацікавлені не стільки в розташуванні офісу в центральному діловому районі, скільки у високій технологічності, інженерному оснащенні та екологічності орендованого простору

 
< Попередня   Наступна >

Украинская Баннерная Сеть